KABATAŞ ULAŞIM VE AKTARMA MERKEZİ

MEGAİSTANBUL
http://megaprojeleristanbul.com
İlgili Kurumlar İBB
http://www.yapi.com.tr/haberler/hakan-kiran-mimarlik-ofisi-kabatas-marti-ulasim-ve-aktarma-merkezi-projesiyle-dubai-city-scapede_72986.html
Proje Alan Büyüklüğü 100.000 m²
http://www.hurriyet.com.tr/iste-kabatas-marti-projesi-40190102
Proje Türü Ulaşım Meydan düzenleme
Müellifi Hakan Kıran (2005 projesi)
http://www.yapi.com.tr/haberler/hakan-kiran-mimarlik-ofisi-kabatas-marti-ulasim-ve-aktarma-merkezi-projesiyle-dubai-city-scapede_72986.html
Proje Modeli -
Güncel Durumu Politeknik'in haberine göre Kabataş Martı projesi iptal edildi.
http://politeknik.org.tr/ibb-marti-projesini-iptal-etti-geriye-beton-yigini-kaldi-kamu-zarari-ne-olacak/
Konumu Beyoğlu
Kamuya Açıklanma Tarihi Ekim 2009
http://www.hurriyet.com.tr/iste-kabatas-marti-projesi-40190102
Proje Alanının Çizildiği Kaynak 21.07.2017 tarihinde askıya çıkan Kabataş İskelesi “Ulaşım Transfer Merkezi” Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğine göre çizilmiştir.
http://www.csb.gov.tr/iller/istanbul/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=291841


ZAMAN ÇİZELGESİ

Eylül 2009 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı tarafından satın alınan proje, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hakan-kiran-mimarlik-ofisi-kabatas-marti-ulasim-ve-aktarma-merkezi-projesiyle-dubai-city-scapede_72986.html

Aralık 2010 Beyoğlu kentsel sit alanı koruma amaçlı uygulama imar plan notlarında Kabataş transfer merkezi projesinin Koruma Kurulu kararına göre yapılacağı belirtildi.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCMQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.beyoglu.bel.tr%2Fdownload%2FBeyoglu_KSA_UIP_Plan_Notlari.docx&ei=SQAdU9jPMKH8ygPf3oHYDg&usg=AFQjCNFwXAqGl3fEzCaZOcVERG5b_up4yQ&sig2=n6DWYa55MN5b-chx6Lv0cw&bvm=bv.62578216,d.bGQ&cad=rja

Ocak 2013 Başkan Kadir Topbaş, “Kabataş’ta bir meydan edinme çalışmamız var.” açıklamasıyla projenin hazırlandığını belirtti.

http://haber.gazetevatan.com/bir-meydan-da-kabatasa/508810/1/gundem

Mayıs 2016 İBB Meclisi, Kabataş Martı Projesi’yle ilgili plan değişikliğini içeren 1/5000 ve 1/1000'lik imar planlarını oy çokluğuyla onayladı.

http://www.diken.com.tr/kabatasa-kanat-cirpan-dev-marti-biciminde-transfer-merkezi/

Haziran 2016 Geçtiğimiz ay onaylanan plan değişikliğinin ardından projenin yakında başlayacağı ve iskelelerin kapanacağı söylentileri ortaya çıktı. İBB ise bu belirsizlik hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube sekreteri Akif Burak Atlar, Koruma Kurulu kararının 2008 yılındaki avan proje için geçerli olduğunu, geçtiğimiz ay onaylanan plan değişikliğiyle ilgili herhangi bir koruma kararı olmadığını belirtti.

http://bianet.org/bianet/toplum/175809-kabatas-marti-projesi-ne-gerek-var-mi
http://www.birgun.net/haber-detay/kabatas-marti-projesi-oldu-bittiye-getiriliyor-116209.html

Change.org'da projeyle ilgili bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya'da "İskelelerin, meydanın, yaya geçitlerinin, kaldırımların, hatta tarifelerin, artık giderek kötüleşen deniz araçlarının, tahrip olan yeşil alanların iyileştirilmesi gerekli. Ancak bu ihtiyacın katılımcı yöntemlerle hazırlanmayan “Doldurulmuş Martı" gibi projelerle karşılanamayacağını düşünüyoruz." denildi.
https://www.change.org/p/kabata%C5%9F-taki-doldurulmu%C5%9F-mart%C4%B1-projesini-durdur?recruiter=32716976&utm_campaign=signature_receipt_fb_dialog&utm_medium=facebook&utm_source=share_petition

Kabataş Martı projesinin başlayacak olması tartışma yarattı. Şehir Plancısı Tayfun Kahraman, Doç. Dr. Murat Ergün ve Cihan Baysal Uzunçarşılı, halka sorulmadan yapılacak transfer merkezi projesinin kamu yararı taşımadığı gibi martı simgesinin tarihi siluetle uyuşmayacağını söylüyor.
http://bianet.org/bianet/toplum/175809-kabatas-marti-projesi-ne-gerek-var-mi

Temmuz 2016 İstanbul Kent Savunması, '10 maddede Kabataş projesine karşı' görselli bir metin hazırladı. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Kabataş Martı Projesi’yle ilgili İBB'ye projenin ÇED'i ve Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu olup olmadığını ve ilgili kurumların görüşünün alınıp alınmadığını sordu.

http://bianet.org/bianet/toplum/177180-10-maddede-kabatas-marti-projesi-ne-hayir
http://bianet.org/bianet/toplum/176611-kabatas-marti-porjesiyle-ilgili-4-soru

Kabataş’ta Adalar İskelesi’nde toplanan yaşam alanı savunucuları (İBB) Kabataş’ta planladığı Martı Projesi’ni protesto etti.
http://bianet.org/bianet/toplum/177265-yasam-savunuculari-kabatas-taki-beton-marti-yi-protesto-etti

IBB projeyle ilgili "Proje ile kara, deniz ve raylı ulaşım sistemleri, Boğaz Yaya Geçiş Tüneli bütünleştirilerek entegrasyon amaçlanmaktadır. Projenin yeterli bilimsel yaklaşım ve ilgili kurul onaylarından yoksun olduğu iddiası da gerçek dışıdır. Proje görselleri ile bilgileri tüm detayları ile yakın zamanda açıklanacaktır. Kabataş Büyük Transfer Merkezi üzerinden hayal ürünü iddialarla provokasyon peşinde olanlara itibar edilmemesi rica olunur" yazılı açıklamasını yaptı.
http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-kabatas-transfer-merkezi-aciklamasi_146795.html

Ağustos 2016 Kabataş Transfer Merkezi Projesi başladı. İskele deniz trafiğine kapatıldı. Çalışma nedeniyle Kabataş'taki vapur iskeleleri yaklaşık 2 yıl deniz trafiğine kapalı kalacak.

http://www.hurriyet.com.tr/kabatas-iskelesi-kapatildi-40189020

İstanbul Kent Savunması İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Martı Projesi”ni protesto etti.
http://www.diclehaber.com/tr/news/content/view/531799?from=3996597633

İnşaat projesi için ağaçların kesimine başlandı. Projeyle ilgili paylaşılan 11 Ağustos 2016 tarihli bir haberde tüm ağaçların üniversitelerce tespit edilmiş olup korunacağı bilgisi iletilmişti. İstanbul Kent Savunması 'Bu ağaca niye kıydınız @ibbBeyazmasa. Kurumuştu yalanlarını duymak istemiyoruz' mesajını paylaştı.
http://www.agos.com.tr/tr/yazi/16197/kabatasta-agac-kesimi-basladi
http://www.hurriyet.com.tr/iste-kabatas-marti-projesi-40190102

Temmuz 2017 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kabataş İskelesi “Ulaşım Transfer Merkezi” Amaçlı 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğini askıya çıkardı.

http://www.csb.gov.tr/iller/istanbul/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=291841

Eylül 2017 Kabataş Martı Projesi'nde gelinen son nokta hava fotoğrafları ile görüntülendi.

http://www.dha.com.tr/yurt/marti-projesi-sekillenmeye-basladi/haber-1545169

Projenin mimarı Hakan Kıran, Kabataş Martı Projesi’ni eleştiren yazısı için Cihan Uzunçarşılı Baysal'a dava açtı.
https://yesilgazete.org/blog/2017/07/11/kabatas-marti-projesinin-mimari-cihan-uzuncarsili-baysala-dava-acti-istanbul-kent-savunmasi-destege-cagiriyor/

Ekim 2017 Projeye yönelik eleştirileri nedeniyle projenin mimarı Hakan Kıran'ın, "Mimarlık itibarını zedelediği" gerekçesiyle hakkında bin TL'lik tazminat davası açtığı İnşaat Mühendisi Prof Dr. Zerrin Bayrakdar, davanın görüldüğü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marti-projesinin-mimari-elestiriye-karsi-dava-acti_161751.html

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, 21.07.2017 tarihinde askıda ilan edilen imar planı değişikliklerine dava açtı.
http://www.spoist.org/haberler/kabatas-iskelesi-ulasim-transfer-merkezi-imar-planlari-degisiklikleri-yargiya-tasindi

Şubat 2018 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan ​Martı P​roje​si'n​de tamamlanan iskeleler ve alanda devam eden çalışmalar havadan çekilen görüntülerle​ kamuyla paylaşıldı.

http://www.iha.com.tr/haber-marti-projesindeki-son-durum-havadan-goruntulendi-710728/

Eylül 2018 Politeknik'in haberine göre Kabataş Martı projesi iptal edildi. Projenin Fındıklı’daki tanıtım ofisinde bulunan İBB çalışanı, martı şeklindeki iskele ve yeraltı galerileri projesinin iptal edildiğini, peyzaj çalışmalarının ardından meydanın açılacağını belirtti.

http://politeknik.org.tr/ibb-marti-projesini-iptal-etti-geriye-beton-yigini-kaldi-kamu-zarari-ne-olacak/
http://www.diken.com.tr/iddia-kabatasa-beton-marti-projesi-iptal-peyzaj-calismasiyla-meydan-acilacak/

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iptal edildiği iddia edilen Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi (Martı) Projesi'nin iptalinin söz konusu olmadığını, fakat projenin karayolu trafik akışını yer altına almaksızın yeniden düzenleneceğini duyurdu.
http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-marti-projesinde-iptal-soz-konusu-degil_167630.html

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi projenin önce iptali sonra İBB tarafından karayolu trafik akışını yer altına alınmaksızın yeniden düzenleneceği bilgisinin verilmesinin ardından bir basın açıklaması yaptı. Buna göre projenin; koruma amaçlı imar planlarının yargı kararları doğrultusunda düzenlenmesi beklenmeden ve kuruldan onay dahi alınmadan değiştirilen yeni bir avan projeye göre düzenlenerek transfer merkezi kıyı iskele yapısı ve dolgusunun fiilen uygulamaya başlatılması sebebiyle bir kent suçu olduğu dile getirilmiştir.
http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-kabatas-projesini-surdurmek-kent-sucudur_167641.html